Патронат над дитиною: чому це важливо – на прикладі однієї сім’ї, яка допомогла уже 6 дітям у складних життєвих обставинах

Чому виникає рішення стати патронатною сім’єю і прийняти дитину на виховання? До яких труднощів варто бути готовим патронатним родинам та як комунікують діти зі своїми батьками? На ці запитання радо погодилася відповісти перша патронатна вихователька у Львові пані Ірина.

Як з’явилася ідея стати патронатною вихователькою? Що надихнуло на це?

– Ще колись давно по телевізорі було оголошення, але тоді це було про київський патронат – у Львові ще такої послуги не було. Пізніше в ЖЕКу, в школі я побачила оголошення, що у Львові є патронат. Зателефонувала в управління «Служба у справах дітей», все дізналася. Я була волонтеркою в Центрі опіки сиріт, проходила програму наставництва, була наставницею для двох дітей з інтернатних закладів, відповідно, з такими дітками зіштовхувалася давно і розуміла, що це звичайні діти і чому б їх не прийти у нашу сім’ю.

Як члени сім’ї віднеслися до цього рішення?

–  Із захопленням. Вони звикли, що в нас вдома весь час хтось є ще з інших дітей. Чоловік підтримав, хіба моя мама намагалася відмовити, а от чоловікова мама поставилася з розумінням. Ми маємо трьох дітей, і це зовсім не завадило нам прийняти дітей.

Яким чином відбувається влаштування дітей в патронатну сім’ю?

–  До мене дзвонять. Або попередньо, або бувають варіанти, що зі словами «зараз вже є такі діти, чи можна привести їх до Вас за годину-дві?». Залежно від ситуації.

Ще розкажіть про навчання. Чого саме навчають на курсах із підготовки патронатних вихователів?

–  Ми з чоловіком проходили курси із підготовки патронатних вихователів. На курсах навчали загалом, які ситуації можуть виникнути. Наскільки готові до теперішнього нашого життя, тому що воно зміниться. Нас вчили, які проблеми можуть виникати. Наприклад, що діти часто приходять травмовані – що з цим зробити, до кого звертатися, що ми не самі, є міждисциплінарна команда, яка завжди всім готова допомагати, нам є з ким порадитися. Після проходження навчання зі мною підписали договір, що я є патронатним вихователем і, відповідно, коли є потреба, тоді звертаються, і я можу надати послугу патронату над дитиною.

Коли до вас влаштовують дитину, які ваші функції як патронатного вихователя?

–  Насамперед, догляд за цією дитиною, як фізичний, так і моральний. По максимуму зрозуміти потреби цієї дитини і задовольнити їх, дати все, що я можу на той момент. Також якщо в дитини є родина: батьки, дідусь, бабуся – сприяти зустрічам з цими родичами.

Зараз у вас шоста дитина. Характер у дітей різний, як звикаєте до життя одне з одним?

–  По-різному. Зі старшими дітьми спершу є, як це називається, медовий місяць. Вони стараються показати себе в усій красі, з найкращих сторін, а вже більш негативні сторони й проблеми виявляються пізніше, десь після третього місяця. Найбільше дитина себе проявляє, як вона є, десь в чотири з половиною місяці. Тоді дитина хоче відчувати себе як вдома, вона розслабляється, і вже показує своє справжнє я. А от із теперішньою дитиною навпаки вийшло. Дівчинка зовсім маленька, їй 3 роки, її відлучили від грудей, тож на початку було дуже важко. Вона показала весь свій характер, всю свою впертість, та тепер ми вже притерлися одне до одного. Вона розуміє, коли я до неї говорю, то треба мене чути і прислухатися і, відповідно, я вчу, що мені не підходять її методи крику й істерик.

А як ви комунікуєте з мамою цієї дівчинки?

–  Стараюся як можу. Вона непроста людина. Приходить до нас в гості, бавиться з дитиною, спілкується, і потім іде. Спершу були непорозуміння, а потім змогли порозумітися і навчилися домовлятися.

Які могли б дати поради для людей, які хочуть стати патронатними вихователями?

–  Найперше, основна порада – не чекати одразу якоїсь вдячності, що діти прийдуть з радістю, що їх врятували, витягнули звідкись. Пам’ятати, що це – звичайні діти. Не боятися цього, приймати, і все буде добре. Ситуації бувають різні, та й свої діти не раз показують свій характер.

Під час перебування дітей у вашій сім’ї, чи допомагали вам та дітям фахівці?

–  Якщо старші дітки, психологи соціального центру працюють з ними. І так, у нас завжди скликається міждисциплінарна команда і вирішується, як бути далі. Адже це важливо, щоб я знала, як я маю зараз з дитиною працювати, що з нею далі має бути, відповідно, є працівники, які працюють з мамою і ми обмінюємося почутим і нашими думками про це все, тобто щоб можна було якусь одну підтримувати течію русла, куди ми рухаємось.

Водночас, про послугу патронату над дитиною у Львові розповіла завідувачка сектору профілактичної роботи управління «Служба у справах дітей» Львівської міської ради Руслана Нагурська.

Пані Руслано, коли у Львові почала діяти послуга патронату над дитиною?

–  У квітні 2019 року у місті Львові запроваджено послугу патронату над дитиною та укладено перший договір з кандидатами у патронатні вихователі, які можуть надавати таку послугу.

Скільки дітей перебувало в сім’ї пані Ірини та за яких обставин ці діти були влаштовані?

–  Пані Ірина встигла прийняти 6 дітей. Першими дітьми, які були влаштовані в сім’ю патронатного вихователя, була родинна група – хлопчик та дівчинка 7-ми та 8-ми років. До нас в управління надійшло повідомлення, що діти вже четвертий день поспіль перебувають без нагляду батьків і не мають що їсти. Відповідно, ми одразу зреагували, здійснили виїзд за вказаною адресою, і ця інформація підтвердилася. Після чого діти були скеровані в медичний заклад для проходження медичного обстеження та влаштовані в сім’ю пані Ірини. Під патронатом діти перебували 6 місяців, і зараз вони під опікою.

Наступною була дівчинка, їй був один рік, батьки залишили її у «Вікні життя». Дівчинка перебувала під патронатом 6 місяців, після чого була усиновлена.

Пізніше була родинна група – це двоє хлопчиків 5-ти і 9-ти років. Повідомлення про те, що діти без нагляду батьків та не мають, що їсти, надійшло до органів національної поліції. Працівники поліції одразу відреагували, приїхали в сім’ю. Інформація підтвердилася. Діти були самі, в одного з них була температура. Їх відвезли в притулок для дітей «Служби у справах дітей», після чого ми передали хлопців у сім’ю патронатного вихователя, де вони перебували 3 місяці. Зараз ці діти є під опікою.

І остання – це шоста дитина, їй 3 рочки, вона влаштована за заявою матері у зв’язку із складними життєвими обставинами. Мама не має постійного місця проживання та роботи. Також в неї низький виховний рівень батьківського потенціалу.

Якщо мама буде працювати з фахівцями для підвищення її батьківського рівня потенціалу, знайде роботу, зможе орендувати житло, і ми будемо впевнені в тому, що, коли дитина перебуває з мамою, вона є у безпеці, її потреби забезпечені, тоді дитина може бути повернута в сім’ю.

Патронатне виховання – це непроста і дуже благородна справа, метою якої є допомогти дітям, котрі опинилися у складних життєвих обставинах. Надати їм такі необхідні у важкий період турботу, любов та підтримку. Допомогти не лише фізично, а й морально, аби дитина відчувала себе спокійно, в безпеці і не втрачала довіру до дорослих.

До слова, загалом у Львові функціонує три патронатні сім’ї, в яких перебували 9 дітей. Послуга патронату діє в місті з 2019 року.

Якщо ви бажаєте стати патронатним вихователем, звертайтесь в управління «Служба у справах дітей» департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради за адресою: пл. Ринок, 1, каб. 519, тел.: 297-58-83 або заповнюйте заявку на сайті Львівської міської ради в розділі «Соціальний захист» або ж переходьте за посиланням: https://city-adm.lviv.ua/lmr/patronatna-simia/form.

Джерело: Пресслужба ЛМР

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.