Уникнення подвійного оподаткування громадян України, які перебувають в Німеччині

Кожна фізична особа, яка має місце проживання в Німеччині (будинок, квартира, кімната тощо) або ж має намір перебувати чи перебуває в Німеччині більше шести місяців, згідно національного закону Німеччини, несе необмежену відповідальність щодо сплати податку на прибуток / unbeschränkte Steuerpflicht (розділ 1, п. 1, п.п. 1 Закону про оподаткування фізичних осіб (Einkommensteuergesetz, EStG).

Це також стосується людей, які в’їжджають на територію ФРН як біженці або особи, що подали заявку на отримання прихистку, і спочатку розміщуються, наприклад, у приміщеннях первинного прийому, спортзалах або модульних будинках.

Закон про оподаткування фізичних осіб в Німеччині можна прочитати тут.

Необмежена відповідальність щодо сплати податку на прибуток означає насамперед те, що фізична особа повинна задекларувати свій всесвітній (загальний) дохід. І потім, згідно національних та міжнародних норм, сплачувати, або ж не сплачувати з нього податок.

Важливо! Декларувати дохід повинні всі! Термін “податкове резиденство” є синонімом терміну “необмежена відповідальність щодо сплати податку на прибуток”.

Якщо ж особа, за певних (професійних, сімейних тощо) обставин, перебуває, окрім Німеччини, ще в декількох країнах, та немає постійного місця проживання в ФРН (проживає в готелях), в такому випадку, згідно національних норм Німеччини, буде порівнюватися кількість проведених днів в кожній країні.

Якщо ж кількість проведених днів в Німеччині більша ніж в інших країнах, тоді для Німеччини ця особа несе необмежену відповідальність щодо сплати податку на прибуток / unbeschränkte Steuerpflicht. Окрім того, це стосується також осіб, в яких центр життєвих інтересів знаходиться в Німеччині.

“Центр життєвих інтересів” – особисті, соціальні чи економічні зв’язки особи з конкретною країною, які можуть слугувати причиною визначення резидентського статусу.

Розглядається:

 • де знаходиться родина, неповнолітні діти, чоловік (дружина);
 • робота, в якій країні;
 • з якої країни виплачується зарплата;
 • якщо зарплата надходить з декількох країн, дивляться на розмір зарплати;
 • соціальні зв’язки (членство в організаціях, спілках тощо);
 • де відкриті банківські рахунки та, для яких цілей вони використовуються.

Якщо жоден із зазначених вище критеріїв не визначає вас податковим резидентом, але ви здійснюєте самостійну трудову діяльність та отримуєте дохід на території Німеччини, в такому випадку, ви можете нести часткову відповідальність щодо сплати податку на прибуток / beschränkte Steuerpflicht (розділ 1, п. 4, п.п. 1 Закону про оподаткування фізичних осіб та § 49 (Einkommensteuergesetz, EStG).

Якщо Німеччина та Україна вважають вас своїм податковим резидентом, то це спірне питання може вирішити двостороння угода між Україною та Федеративною Республікою Німеччини про уникнення подвійного оподаткування стосовно податків на дохід і майно від 04.10.1996 / Doppelbesteuerungsabkommen.

Посилання на Угоду (укр. мовою)

Посилання на Угоду (нім. мовою) 


В Німеччині існує неоподаткований мінімум доходів, який корегується щороку. Якщо сім’я з 2 осіб заробляє менше ніж 19 968 євро за рік — вона звільняється від сплати податків. На особу цей мінімум становить на сьогодні 9 984 євро (2022 рік).

Якщо поріг мінімуму пройдено, податки сплачуються за прогресивною шкалою. Все просто: чим більше заробляєте, тим більше платите податків (ставки на рівні 14-45%).

Рівень своєї заробітної плати (нетто) в Німеччині можна вирахувати за посиланням.

Який дохід може не підлягати оподаткуванню?

Грошові перекази, які можуть вважатися подарунком, згідно §16 та §15 Закону оподаткування спадщини та подарунку / Erbschaftsteuer- und Schenkungsteuergesetz (ErbStG).

Першого податкового класу:

 • між подружжям до 500 000 євро;
 • власним дітям та дітям з попереднього шлюбу – 400 000 євро;
 • онукам-сиротам – 400 000 євро;
 • онукам – 200 000 євро;
 • батькам, бабусі (дідусеві) в порядку спадкування – 100 000 євро.

Другого податкового класу:

 • батькам, бабусі (дідусеві) в порядку дарування; сестрам (братам);
  племінникам;
 • батькам дружини (чоловіка);
 • невістці (зятю);
 • нерідним батькам;
 • колишньому подружжю – 20 000 євро.

Третього податкового класу:

 • всі інші отримувачі подарунку або спадщини – 20 000 євро

*(АЛЕ: такі надходження можуть впливати на розмір соціальної допомоги)

Щоб задекларувати свій дохід в Німеччині можна:

 • скористатися послугами податкового консультанта (Steuerberater), який би також розумівся на двосторонній угоді між Україною та ФРН про уникнення подвійного оподаткування стосовно податків на дохід та майно, або до адвоката з питань оподаткування (Fachanwalt für Steuerrecht). Такі послуги зазвичай є платними;
 • завантажити формуляри зі сторінки податкової служби, самостійно заповнити, підписати та відправити поштою;
 • відправити свою декларацію на сервер податкової через ELSTER (безкоштовно).

Якщо ви знаходитесь на території України

Звертайтеся до наших фахів(чинь)ців та отримайте кваліфіковану консультацію. Маєте питання щодо легальних шляхів міграції до Німеччини? Пишіть нам.

Всі консультації надаються БЕЗКОШТОВНО!

Важливо: Проєкт не є рекрутерським та не сприяє пошуку роботи за кордоном. Проєкт «Обізнаний та готовий до Німеччини» реалізовується за підтримки Дияконії Баден-Вюртемберга