У суботу, 16 грудня, у “Патріаршому домі” відбувся щорічний Форум соціального служіння УГКЦ “Роль парафіяльних громад у відновленні міст і сіл у воєнний та повоєнний період”. Участь взяли 49 парафіяльних волонтерів із 22 парафіяльних громад та 20 душпастирів Львівської архиєпархії.Почесним гостем став Високопреосвященний Архиєпископ і Митрополит Львівський Кир Ігор, а директор благодійного фонду “Карітас-Львів УГКЦ”, отець Андрій Сенейко – модератором.
Сьомий форум розпочався із Архиєрейської Божественної Літургії, яку очолив Владика Ігор. У своїй проповіді Митрополит наголосив на важливості чуйності, милосердя, спасіння душі, служінні Господу: “Діла милосердя, діла соціального виміру, любові до ближнього – мають у Бога велике значення. І Господь щедро винагороджує найменшу послугу…Ісусові дуже розходилося про те, щоб людське серце не розсівалось на матеріальні речі, а було спрямоване до Господа, тому важливо пильнувати своє серце на молитві, щоб не розсівати духа, тримати контроль розуму, і увесь час спрямовувати до Бога ”. Також акцентував на готовності захищати своє від лиходіїв: “Будьмо в постійній готові, щоб дати відсіч злим силам темряві…. Хай Господь завжди допомагає нам боротися зі злими духами та завершить війну в Україні. Молімося..”:
Також Митрополит подячним словом відзначив за ревність, посвячене і трудолюбиве служіння на Господній ниві задля Божої слави і добра Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви, БО БФ Карітас-Львів отця Андрія Сенейка та отця Василія Тузяка нагрудними золотими хрестами із прикрасами – одними з найвищих священичих нагород. За сумлінне виконання душпастирських обов’язків нагородили грамотами 9-х священників, і за жертовне соціальне служіння та свідчення про Христа власним прикладом життя та бажанням служити ближньому – ще 12-х парафіяльних волонтерів.
Завершилася Архиєрейська Божественна Літургія промовою отця Андрія Сенейка, який говорив про важливість соціального служіння, підтримки один одного під час війни, взаємодопомоги, значимості християнства як обʼєднавчого компоненту в непрості часи. Закликав не забувати про своїх ближніх, особливо тих, хто постраждав від російської агресії: “Ми повинні допомагати їм духовно і морально, підставляти плече, коли необхідно. Бути поруч з ними, щоб вони відчували нашу підтримку. Завдання парафії – задовольнити духовні потреби людини”.
У блоці “Сенс та зміст соціального служіння у парафіяльній громаді” отець Андрій Лукачик, директор Карітасу у Глинянах, зачепив тему викликів, які зараз переживає парафіяльна спільнота і те, як соціальне служіння може на них відповісти. Воно надає сенсу існуванню самої парафіяльної спільноти, протидіє секуляризації та сприяє інтеграції зовні, покращує міжрелігійний і міжконфесійний діалог та дає можливість проєктної діяльності. “Соціальне служіння надзвичайно гарна можливість надати нові сенси та змісти для дуже багатьох людей. Особливо для людей активних, молодих, яким недостатньо просто прийти до церкви. Вони хочуть себе десь задіяти, бути повноправним членом тієї парафіяльної спільноти”, – зазначає отець Андрій. “Члени парафіяльної спільноти почали краще між собою взаємодіяти. Коли ми починаємо щось разом робити,брати участь в якихось заходах — люди глибше відчувають один одного, бачать проблеми та більше допомагають”, — додав отець.
Наталія Подвірна, директорка КЗ ЦНСП Давидівської ТГ висвітлила тему “Свідчення особистого досвіду, досягнення та труднощі служіння в територіальній громаді”. Пані Наталія закцентувала на тому, що служіння і соціальна робота в громаді базується на соціальній справедливості, соціальній солідарності, індивідуальній соціальній відповідальності та соціальному партнерстві.Робота в окремій територіальній громаді має низку своїх особливостей. З досвіду пані Наталі, головним є інформування населення через соцмережі та інші медіа про можливі види допомоги.Також важливим є й те, що людина, яка допомагає людям у потребі, має робити це за покликанням та з доброї волі. ”Тільки тоді, коли у тебе є безмежна любов, безмежна віра в те, що ти робиш – лише тоді, тобі зможуть відкритися”, — переконана спікерка. — ”У чому секрет успіху? Чітка звітність, організація роботи в колективі, відсутність страху.”
Про “Практику соціального служіння на парафії:досягнення і виклики” розповів отець Михайло Сукмановський, директор “Карітас Золочів”. “Державні інституції сьогодні не дуже хочуть сьогодні співпрацювати з громадськими організаціями, але це не означає, що громадські організації менше вартують, ніж державні інституції. Тому дуже важливо, щоби наша кооперація знайшла користь для загального добра людей. Надзвичайно важливо не шукати хто кращий, а шукати можливості для співпраці”, – зазначає отець Михайло. Директор “Карітас Золочів” впевнений, що немає нічого поганого, якщо громадська організація заробляє гроші, аби не бути лише споживачем. У приклад навів Митрополита Андрея Шептицького, який маючи кошти, витрачав їх на розвиток обдарованих дітей та відправляв тих на навчання, виховуючи провідних мужів України.
Цьогорічний форум соціального служіння завершився благословенням Митрополита Ігоря усіх учасників. Владика вірить, що другу заповідь Божу сьогодні називають “соціальним служінням” — люби ближнього свого, як самого себе, адже це взаємопов’язано. Той, хто її виконує, робить дуже багато і для себе, і для когось. “Як хтось хоче робити добро, то запровадьте собі засаду не перешкоджати, а, навпаки, допомагати, скеровувати Словом та Ділом”, – сказав Митрополит.
Традиційно захід закінчився спільною молитвою за людей, близьких, наших Захисників та за Перемогу України.