Поради, як підвищити свою життєстійкість, якщо у вас була травма в минулому (або навіть якщо її не було!):

1. Поверніться до здорових стосунків.
Здорові стосунки мають значення. Важливо повернутися до цих безпечних стосунків – або звернутися до помічників – у вашому житті. (І якщо можете, БУДЬТЕ помічником для інших!) Здорові зв’язки заспокоюють тривогу і навіть можуть зменшити реакцію типу “бий-втікай-завмри”, яка виникає в наслідок травми.

2. Використовуйте можливості онлайн спілкування для підтримк контакту з близькими та друзями.
Телефонні дзвінки, чати в Zoom з друзями та родиною, або слідкування за корисними та безпечними каналами соціальних мереж можуть створити зв’язок, якого ми потребуємо. Коли справа доходить до соціальних мереж, тримайте свої кордони і не забувайте піклуватися про себе. Якщо ви помітили сторінку або друга, які змушують вас почуватися погано або провокують вашу тривогу, відпишіться від них! Ви заслуговуєте на безпеку!

3. Дозвольте собі виражати власні емоції та почуття.
Будь-які почуття, які ви зараз відчуваєте, є цілком обґрунтованими. Я знаю, що як людина, яка пережила травму, ви можете вважати почуття страшними. Ви можете намагатися уникати їх. Дозволивши собі відчути їх, ви побачите , що з вами все гаразд (навіть якщо ви почуваєтеся погано), а потім дозволивши почуттям вийти (проявитися), ви зможете впоратися з емоціями. Емоції можуть зашкалювати в цей непевний час!

4. Нехай турбота про себе стане вашим пріорітетом
З’ясуйте, що для вас означає турбота про себе. Під час життєвої метушні турбота про себе іноді може відходити на другий план. Якщо у вас з’явилося більше часу на себе, або ж у вас його стало менше, бо ви намагаєтеся встигати і на роботі, і з дітьми – з’ясуйте, який вид турботи про себе вам подобається найбільше. Для кожного це по-своєму! Кожен потребує і заслуговує на турботу про себе і співчуття до себе!

5.Проявляйте співчуття до себе та інших!
На щастя, співчуття є універсальним. І це потужний інструмент для зцілення травми. Бути співчутливим – це те, на що ми здатні. І ТАК, ви теж заслуговуєте на співчуття!

6.Пам’ятайте, у вас є вибір.
Ваш вибір (і відповідні дії) можуть погіршити стрес, а можуть і покращити ситуацію. Важливо прислухатися до себе і помітити, чи справді ви можете дивитися всі новини або читати всі новини. Ви самі вирішуєте, наскільки вам комфортно виходити на вулицю і куди (в супермаркети, на прогулянку тощо), чи зручно вам замовляти їжу додому. У дорослому віці ви маєте робити вибір, щоб убезпечити себе.

7.Попросіть про допомогу.
Якщо вам зараз важко, простягніть руку і попросіть про допомогу.Незалежно від того, чи знайдете ви розраду в підтримці друга, коханої людини або терапевта, я не хочу, щоб ви почувалися самотніми. Навколо вас є любов і підтримка. Будь ласка, простягни руку і озвуч свою потребу.

Адаптований переклад: Назарій Петрів
How to Build Resilience as a Trauma Survivor | CPTSDfoundation.org