Роз’яснення спеціаліста з адвокації щодо колабораціонізму (частина 1)

До нашого спеціаліста з адвокації Соломії звернулась жінка з запитом чи є лікарі та вчителі в окупації колаборантами та що їх очікує згідно законодавства України.

Насамперед, нам потрібно з’ясувати, хто такі колаборанти. Колабораціоніст — це особа, яка усвідомлено співпрацює із окупаційною цивільною чи військовою владою на шкоду власній країні. Тобто, це люди, які підтримують дії окупантів тим чи іншим чином.

Кримінальна відповідальність за колабораціонізм з’явилася вже після повномасштабного вторгнення росії, зокрема стаття 111-1КК України. У ній визначено для різних осіб, що залишаються на тимчасово окупованих територіях і співпрацюють з окупантами, неоднакові міри покарання.

Частина 3 статті 111-1КК України визначає відповідальність для працівників закладів освіти. Тобто, вчителі, які викладатимуть дітям, вигідну росії, версію історії України, будуть здійснювати пропаганду. А таке діяння, згідно з цією статтею карається виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років.

Щодо медичного персоналу все набагато складніше. Лікарі за своєю професією повинні надавати допомогу, від якої залежить здоров’я людей, незалежно від їхніх політичних, релігійних поглядів та національності тощо.Чи це можна розцінювати, як колабораціонізм? Відповідно до законодавства України вони несуть кримінальну відповідальність за ненадання медичної допомоги та залишення особи в небезпеці. Тому згідно зі статтею 56 Женевської Конвенції IV, медичному персоналу усіх категорій буде дозволено виконувати свої обов’язки, й при цьому вони не можуть бути притягнуті до відповідальності.

Стосовно осіб, які виконують організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції у незаконних органах влади, зокрема депутати, мери, очільники окупаційних адміністрацій, то до них повинна бути застосована частина 5 статті 111-1КК України. Такі діяння караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Організаторам незаконних виборів або референдумів загрожує така ж відповідальність. Під дію цієї частини статті також підпадають керівники установ, організацій, директори шкіл та головні лікарі медичних закладів.


Безкоштовні юридичні консультації можна отримати з пн. по пт. з 10:00 до 17:00.
Контактний телефон: +380682193515 – Соломія.