Актуальна інформація для українських громадян, які шукають захисту в Німеччині

Починаючи з 01.09.2022 року для українських громадян змінюються правила перебування на території Німеччини.

Попередній правовий статус:

Українським громадянам та громадянам третіх країн, які станом на 24.02.2022 року перебували в Україні, не потрібно було мати візу / нім. “Аufenthaltstitel / Aufenthaltserlaubnis”, для легального перебування в Німеччині – навіть тоді, коли таке безвізове перебування було більше 90 днів.

Це поширювалося також на ті випадки, коли вони 24.02.2022 року тимчасово знаходилися за межами України, але станом на 24.02.2022 року мали місце постійного проживання або переважно перебували на території України. Це стосувалося також біженців, визнаних в Україні в рамках Женевської Конвенції про статус біженців, а також осіб, які знаходяться в Україні під міжнародним або еквівалентним національним захистом.

Громадяни третіх країн, які перебували в Україні станом на 24.02.2022 року, також мали можливість в’їжджати до Німеччини і знаходитися там без візи.


Важливі зміни:
з 01.09.2022 року діє наступне:

З моменту в’їзду до Німеччини законне перебування без візи є дійсним лише протягом перших 90 днів.

Особи, які знаходилися протягом цих 90 днів в Німеччині і планують надалі залишатися на законних підставах в цій країні, повинні отримати дозвіл на перебування / нім. “Аufenthaltstitel / Aufenthaltserlaubnis”, щоб продовжити легальне перебування в Німеччині. (Подання заяви має бути не пізніше закінчення перших 90 днів безвізового перебування!)

Особи, які в’їхали до Німеччини до або ж 03.06.2022 року мають звернути увагу на те, що законне перебування в такому випадку закінчується 31.08.2022 року, якщо заздалегідь не було подано заяву на дозвіл на перебування / нім. “Аufenthaltstitel / Aufenthaltserlaubnis” в Німеччині. Якщо ж така заява була подана, то починає діяти так званий «тимчасовий дозвіл на законне перебування» / нім. “Fiktionswirkung”. Таким чином перебування вважається дозволеним, поки Відомство у справах іноземних громадян / нім. “Ausländerbehörde” не прийме остаточне рішення щодо вашого перебування в країні. Якщо Відомство у справах іноземних громадян / нім. “Ausländerbehörde” видасть дозвіл на перебування / нім. “Аufenthaltstitel / Aufenthaltserlaubnis”, це означає, що ваше безперервне легальне перебування дозволено. У разі відмови, право на законне перебування скасовується.


Кому ж варто поквапитись до 01.09.2022 року?

Більшість українських громадян, які перебувають в Німеччині, вже пройшли процедуру реєстрації або ж подали документи на отримання дозволу на перебування /нім. “Аufenthaltstitel / Aufenthaltserlaubnis”.

Якщо реєстрація вже оформлена, то проблем немає бути. Якщо попередній (тимчасовий) дозвіл на перебування / нім. “Fiktionsbescheinigung” вже видано, це свідчить про подану заяву. Якщо заява не буде відхилена, це означає, що ви можете залишатися в Німеччині на законних підставах, до моменту прийняття рішення Відомством у справах інозених громадян / нім. “Ausländerbehörde”.

Усім, хто не зареєструвався чи не впевнений, що подав заяву на отримання дозволу на перебування / нім. “Аufenthaltstitel / Aufenthaltserlaubnis”, слід обов’язково подати її до 01.09.2022 року для того, щоб Відомство у справах інозених громадян / нім. “Ausländerbehörde” вважали цю заяву своєчасно поданою. Заяву можна також подати повторно.


Яким чином можна подати таку заяву?

Заяву на отримання дозволу на перебування / нім. “Aufenthaltserlaubnis/Аufenthaltstitel” можна надіслати включно до 31.08.2022 року. Така заява може бути складена в довільній формі та надіслана звичайним листом, факсом або ж відсканованим документом електронною поштою. В заяві необхідно обов’язково поставити свій підпис для того, щоб вона мала юридичну силу.

Важливо звернути увагу на те, що Відомство у справах іноземних громадян / нім. “Ausländerbehörde” має отримати вашу заяву не пізніше 31.08.2022, до опівночі.
Достатньо речення: «Ми / я подаю заяву на надання дозволу на перебування» / нім. “Wir / ich beantrage/n die Erteilung einer Aufenthaltserlaubnis”.

Ви можете наразі навіть не вказувати на якій підставі подаєте цю заяву, оскільки це можна зробити після консультації. Всі ваші обґрунтування або документи також можуть бути надані пізніше.

Перш за все, важливо, щоб заява була подана у Відомство у справах іноземних громадян / нім. “Ausländerbehörde” не пізніше 31.08.2022 року або до закінчення 90 днів безвізового перебування.


Якщо ви знаходитесь на території України:

Звертайтеся до наших фахівців та отримайте кваліфіковану консультацію: https://caritas.ua/migration-beratung/

Маєте питання щодо легальних шляхів міграції до Німеччини? Пишіть нам: https://forms.gle/Ks9XrLTq2w1c8L2Y7

В рамках проєкту «Обізнаний та готовий до Німеччини» ви можете отримати безкоштовні консультації щодо тимчасового захисту та легальних шляхів перебування в Німеччині.

А також:

  • Отримання статусу біженця;
  • Проживання;
  • Працевлаштування в Німеччині;
  • Навчання;
  • Вивчення німецької мови;
  • Возз’єднання сім’ї.

Всі консультації надаються БЕЗКОШТОВНО!

Важливо: Проект не є рекрутерським та не сприяє пошуку роботи за кордоном. Проєкт «Обізнаний та готовий до Німеччини» реалізовується за підтримки Дияконії Баден-Вюртемберга.


Якщо ви вже перебуваєте в Німеччині:

Ви маєте можливість отримати безкоштовну, індивідуальну консультацію щодо того, який шлях обрати надалі.

Такі консультації можна отримати від благодійних організацій Дияконії, Карітас, AWO, Німецького Червоного Хреста, Parität в консультаційних центрах з питань дорослих мігрантів (MBE – Migrationsberatungsstelle für Erwachsene) або ж з питань молодіжної міграції (JMD – Jugendmigrationsdienst) по місцю проживання.

Адреси консультаційних центрів можна знайти на сайтах:
https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/?typ=MBE
https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Migrationsberatung/?typ=JMD
Для пошуку необхідно вказати лише поштовий індекс, населений пункт або ж повну адресу. Також є можливість вказати радіус пошуку.

Консультаційні центри в регіоні Баден федеральної землі Баден-Вюртемберг можна знайти на сайті: ekiba.de/migration під розділом Beratung und Beratungsstellen.

Подальшу докладну інформацію, яка постійно оновлюється, можна знайти на сайті Дияконії Баден / Дияконії Вюртемберга: ekiba.de/migration під розділом “Rechtliche Informationen”, нижче в колонці «Інформація для людей, які шукають захист від війни в Україні» / “Informationen für Menschen auf der Flucht aus der Ukraine”.