Взаємодія заради стійкості!

У центрі Митрополита Андрея Шептицького (УКУ) відбувся Всеукраїнський форум соціального служіння на тему «Взаємодія заради стійкості» із представниками близько 20-х українських Карітасів.

На почесному відкритті Форуму була Президентка «Карітасу України» Тетяна Ставнича, Владика Василь Тучапець, голова ЛОВА Максим Козицький, а модератором став — отець Андрій Нагірняк. Вітальне слово взяв Владика Василь, наголосивши на християнському милосерді, готовності допомогти один одному, незважаючи ні на що. «Ми, взаємодіючи разом, зможемо вистояти та допомогти людям, які постраждали від війни в Україні», – зазначив Владика. Максим Козицький закцентував на тісній взаємодії держави та громадських організацій для спільного блага. Тетяна Ставнича у візійній промові доповнила: «Стійкість будується у дії, взаємодії, у тому як ми підтримуємо один одного».

Першу панельну дискусію присвятили якраз поняттю «Взаємодії»: її важливості та необхідності, а особливо під час кризи. Спікери Зеновій Свереда, Марʼяна Кащак, Оксана Дащаківська та отець Любомир Іваночко, під модераторством Ольги Сороки, менеджерки проєктів МБФ «Карітас України», пояснили види взаємодії, говорили про те, як ефективно координувати зусилля та значимість збереження довготривалої співпраці, яка залишиться навіть після відповіді на виклик. «Взаємодія» — це передусім про інтереси та спільні моральні цінності. Отець Любомир Іваночко переконаний, що «взаємодія» — поєднання сили та влади у Божому розумінні. «Влада — повноваження служити (мати ресурс для служінні). Бог делегує владу, щоб ти і я служив. Ісус Дає силу, щоб ми носили тягарі один одного та виконували заповідь любові»


«Стійкість» стала темою другої панельної дискусії. Отці Андрій Зелінський та Сергій Трифʼяк, Ганна Гоменюк та Аліна Бочарнікова розглянули явище «стійкості» в контексті російсько-українського вторгнення. Обговорили, як українці демонструють стійкість перед небезпекою російської агресії. Отець Андрій переконаний: «Стійкість — не лише про збереження, не тільки про регенерацію існуючого, а й про адаптацію до нових викликів та стресу. Перетворення викликів на можливості».

Ганна Гоменюк розповіла як російське вторгнення вплинуло на українське суспільство. Вона зазначила, що українці стали більш об’єднаними та готовими оперативно реагувати на кризу. Насправді «стійкість» є складним феноменом, який має багато аспектів, аби перерости в «цілісність»: ресурс, норми взаємодії та спільна ідея. «Бог створив всесвіт, а світ творить людина. Світ, у якому ми живемо завтра, то «сьогодні», яке ми будуємо самі», – додав отець Андрій.

Опісля дискусій учасники моглио відвідати три воркшопи:

«Волонтерський менеджмент» від Юрія Вдовцова, фасилітатора по роботі з громадами із «Карітас Запоріжжя». Охочі ознайомилися з плануванням, організацією, мотивацією та оцінкою волонтерської роботи.

«Залучення ресурсів у громадах» під егідою Оксани Дащаківської, керівниці офісу Міжнародного фонду «Відродження» у Львові, став у нагоді тим учасникам, яких цікавили різні джерела можливостей та яким індикаторам треба відповідати, щоб донори звернули свою увагу.

Про генерування та роботу з ідеєю бажаючі взнали від Аліни Бочарнікової, тренерки та консультантки з соціального підприємництва, у майстер-класі під назвою «Запусти свій соціальний бізнес».

У перервах між дискусіями та воркшопами на присутніх чекав ярмарок, де кожен міг придбати смаколики чи вироби ручної роботи у представників різних Карітасів: тістечка, пляцки, домашній сир та соки, варення, унікальні мила, мед, набори чаїв тощо.

Всеукраїнський форум соціального служіння завершився зустріччю з Петром Дармолісом, який підбив підсумки праці. Він оцінив наскільки наша діяльність принесла результат, наскільки відбулися зміни на рівні громад, на рівні єпархії, на рівні цілої церкви.